20 lat od awansu na ligowy szczyt

Udostępnij :
10201-20_lat_od_awansu_na_ligowy_szczyt

20 lat od awansu na ligowy szczyt

Kibice Rakowe doskonale wiedzą jaki jubileusz obchodzimy w tym roku. Wiosna sezonu 1993/94 zakończyła się zwycięstwem Rakowa na froncie 2-ligowym i awansem do najwyższej klasy rozgrywkowej, funkcjonującej wtedy pod nazwą 1. liga. Raków spędził tam łącznie cztery kolejne sezony.

Kibice Rakowe doskonale wiedzą jaki jubileusz obchodzimy w tym roku. Wiosna sezonu 1993/94 zakończyła się zwycięstwem Rakowa na froncie 2-ligowym i awansem do najwyższej klasy rozgrywkowej, funkcjonującej wtedy pod nazwą 1. liga. Raków spędził tam łącznie cztery kolejne sezony. Oto jak to historyczne wydarzenie relacjonowała „Gazeta Częstochowska”:

To, co do niedawna wydawało się jeszcze niemożliwe, teraz stało się faktem. Po raz pierwszy w historii naszego miasta doczekaliśmy się pierwszej ligi piłkarskiej. Przed wojną do wrót ekstraklasy dobijała się Brygada, jednak dopiero Raków dopiął celu. […] Awans Rakowa do I ligi jest historyczną chwilą nie tylko dla piłkarzy i mieszkańców Częstochowy. Działacze, którzy do niedawna sponsorowali, wspierali ten hutniczy klub, zaczną decydować o dużych pieniądzach. Sport w pierwszoligowym wydaniu kosztuje. Z pewnością do wszelkich układów wejdą ludzie, którzy w tym mieście o czymś decydują. Mamy nadzieję że idea gry w piłkę nożną porwie tysiące, a kontakty z europejskim futbolem zapewnią wrażenia, które pozostaną w naszej pamięci na długo.

Rocznica tak ważnego wydarzenia z klubowej historii wymaga szczególnej oprawy. Świętowanie jubileuszu zaplanowane zostało na 2. sierpnia. Tego dnia na stadionie Rakowa rozgrywany będzie Memoriał Jana Basińskiego i będzie on rodzajem wstępu do meczu, który przenieść ma wszystkich 20 lat wstecz. Na boisku zmierzą się bowiem drużyny Raków ’94 – ’98 oraz ekipa Gwiazd Ekstraklasy z tamtego okresu. – Mam nadzieję, że 2. sierpnia zobaczymy wszystkich bohaterów tamtych dni. Dla nich, będzie to okazja by ponownie się spotkać i pobawić na boisku, a dla nas wszystkich by wspólnie z nimi wspomnieć tamte sukcesy i uhonorować tych, którzy mieli największy udział w awansie i grze Rakowa w Ekstraklasie – mówi Prezes Rakowa Krzysztof Kołaczyk.

Jubileuszowy mecz, który zaplanowany jest na godzinę 18:00, poprzedzi prezentacja aktualnej drużyny Rakowa. Nasi piłkarze będą wtedy już po pierwszym ligowym pojedynku w Rybniku, ale na tydzień przed debiutem na własnym stadionie. – Przedstawimy naszych zawodników, zwłaszcza że zespół przed tą rundę został wzmocniony kilkoma nazwiskami i czuć duże zainteresowanie tym jak będzie wyglądać drużyna w nowym sezonie. Nie zmienia to jednak faktu, że pierwszoplanową rolę w tym dniu, chcemy oddać zawodnikom, którzy dziś mecze Rakowa śledzą raczej z trybun. 20-lecie awansu to dla nas bardzo ważna rocznica – wyjaśnia Prezes.

Harmonogram wydarzeń 2.08.2014:

16:00 – Finał Memoriału Jana Basińskiego

17:30 – Prezentacja drużyny Rakowa

18:00 – Raków ’94 – ’98 vs. Gwiazdy Ekstraklasy

Wstęp na imprezę wolny. Przez cały czas jej trwania w planach są także dodatkowe atrakcje, m.in. dmuchane zamki.