Bez pieniędzy dla Rakowa, a Skra dostanie 400 tysięcy złotych!

Udostępnij :
IMG_4039

Skra dostanie 400 tysięcy złotych z programu Pro Junior System! / foto: astar.czest.pl

Zakończyły się rozgrywki na szczeblu centralnym (Ekstraklasa, I i II Liga). Nadszedł więc czas na podsumowania, w tym na rozdzielenie puli z programu PRO JUNIOR SYSTEM. Jest to program, w którym kluby otrzymują punkty za występ na boisku zawodników młodzieżowych tj. 21 lat i młodsi (w IV Lidze juniorów tj. 19 lat i młodsi). PJS został stworzony przez […]

Zakończyły się rozgrywki na szczeblu centralnym (Ekstraklasa, I i II Liga). Nadszedł więc czas na podsumowania, w tym na rozdzielenie puli z programu PRO JUNIOR SYSTEM.

Jest to program, w którym kluby otrzymują punkty za występ na boisku zawodników młodzieżowych tj. 21 lat i młodsi (w IV Lidze juniorów tj. 19 lat i młodsi). PJS został stworzony przez Polski Związek Piłki Nożnej przy współpracy z firmą Deloitte. Celem Programu jest promowanie i wspieranie jakości szkolenia w klubach.

18 klubów otrzymało do podziału aż 14 milionów złotych!
Według programu Pro Junior System wymiernym wskaźnikiem jakości pracy z młodzieżą są występy młodzieżowców i wychowanków w drużynach seniorskich. Klubom są przyznawane punkty za spędzony przez zawodników czas na boisku. Programem PJS administruje i zarządza Departament Rozgrywek Krajowych PZPN pod kierunkiem dyrektora Łukasza Wachowskiego. Marcin Listkowski zdobył ponad 2 tysiące punktów dla Rakowa w programie PJS. / foto: astar.czest.pl Przez cały sezon ligowcy zbierali punkty za występy młodzieżowców. W Lotto Ekstraklasie nie było wymogu przebywania na boisku takich zawodników, w Fortuna I lidze musiał grać stale jeden, zaś w II lidze – dwóch.

Młodzieżowcy to zawodnicy z rocznika 1998 i młodsi. Każda minuta spędzona na boisku to jeden punkt, przy czym w przypadku wychowanków dorobek jest pomnażany przez dwa. Dodatkowy warunek jest taki, że aby punkty danego piłkarza zostały zaliczone do ogólnej puli jego klubu, musi on w trakcie rozgrywek uzbierać co najmniej 270 minut i rozegrać co najmniej pięć spotkań. I wreszcie ostatni warunek: do końcowej klasyfikacji zaliczane są tylko te kluby, które utrzymają się w swojej lidze. Dlatego nagród za miniony sezon nie otrzymają Rozwój Katowice, Ruch Chorzów, Siarka Tarnobrzeg oraz ROW 1964 Rybnik, które spadły z II ligi. Doszło tam zresztą do dość kuriozalnej sytuacji, bo pieniądze dostanie dopiero 11 w zestawieniu Radomiak Radom (gratyfikacje za spadkowiczów otrzymują bowiem kolejne drużyny z rankingu Pro Junior System).

Miłosz Szczepański uzbierał najwięcej punktów w drużynie Rakowa – 2286 pkt. / foto: Olga Tyrek

W Fortuna I lidze niezwykłe szczęście miały Wigry Suwałki, które przed ostatnią kolejką były w dramatycznej sytuacji, mimo to po zwycięstwie z Rakowem (1:2) i dzięki wygranej Bytovii Bytów w Katowicach z Gieksą (1:2), ostatecznie wywalczyły utrzymanie i dzięki temu pobiorą z kasy futbolowej centrali aż 1 600 000 zł za 1 miejsce. Przy ewentualnym spadku ta suma by przepadła. Do wyprzedzenia siódmego w zestawieniu (ostatnie miejsce premiowane za program PJS) – Stomilu Olsztyn (5781 pkt.), Raków stracił 138 punktów. Czerwono-Niebiescy uzbierali 5643 punkty, a najlepiej w drużynie punktował Miłosz Szczepański – 2286 pkt.

FORTUNA I LIGA 
1. Wigry Suwałki (1,6)
2. ŁKS Łódź (1,3)
3. Podbeskidzie Bielsko-Biała (1,1)
4. Warta Poznań (0,8)
5. Odra Opole (0,6)
6. GKS Tychy (0,4)
7. Stomil Olsztyn (0,2)
8. Sandecja Nowy Sącz
9. Raków Częstochowa
10. GKS Katowice (-)
11. Chojniczanka Chojnice
12. Chrobry Głogów
13. GKS Jastrzębie
14. Bytovia Bytów (-)
15. Garbarnia Kraków (-)
16. Puszcza Niepołomnice
17. Stal Mielec
18. Bruk-Bet Termalica Nieciecza
Adrian Błaszkiewicz uzbierał najwięcej punktów dla Skry – 3346 pkt. / foto: astar.czest.pl

W II lidze najwięcej zgarnął GKS Bełchatów – 1 100 000 zł. Drużyna zajęła drugie miejsce, jednak pierwszy w zestawieniu Rozwój Katowice spadł z II Ligi i nie zgarnie ani złotówki. 23 punkty w rankingu sprawiły, że Górnik Łęczna (12079 pkt.) dostanie 100 tys. zł więcej od Skry Częstochowa (12056 pkt.). Najlepiej punktującym zawodnikiem Skry był Adrian Błaszkiewicz – 3346 pkt.

II LIGA 
1. Rozwój Katowice (-)
2. GKS Bełchatów (1,1)
3. Siarka Tarnobrzeg (-)
4. Ruch Chorzów (-)
5. Resovia Rzeszów (0,8)
6. Znicz Pruszków (0,7)
7. Górnik Łęczna (0,5)
8. Skra Częstochowa (0,4)
9. Olimpia Elbląg (0,3)
10. ROW 1964 Rybnik (-)
11. Radomiak Radom (0,2)
12. Pogoń Siedlce
13. Błękitni Stargard
14. Gryf Wejherowo
15. Elana Toruń
16. Olimpia Grudziądz
17. Widzew Łódź
18. Stal Stalowa Wola

Źródło: laczynaspilka.pl / sportowefakty.wp.pl