-->

Czy potrzebne będą badania lekarskie ?!

Udostępnij :
20150425-IMG_5365

PRZEŁOMOWA CHWILA W ZAKRESIE BADAŃ LEKARSKICH DLA SPORTOWCÓW

Problem badań lekarskich dla sportowców od wielu lat był problemem, który niepokoił klubowych działaczy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami badania lekarskie powinny być przeprowadzane raz na sześć miesięcy, a uprawnionymi do orzekania są lekarze medycyny sportowej. Takie zapisy sprawiały, że – by uzyskać opinie lekarską w tym zakresie – trzeba było wielokrotnie oczekiwać w długich kolejkach, […]

Problem badań lekarskich dla sportowców od wielu lat był problemem, który niepokoił klubowych działaczy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami badania lekarskie powinny być przeprowadzane raz na sześć miesięcy, a uprawnionymi do orzekania są lekarze medycyny sportowej. Takie zapisy sprawiały, że – by uzyskać opinie lekarską w tym zakresie – trzeba było wielokrotnie oczekiwać w długich kolejkach, dostępność do lekarzy była ograniczona do minimum. A że limity NFZ były niewielkie, to niekiedy trzeba było wydawać krocie za podbicie „kart zdrowia sportowca”.

Najprawdopodobniej nowe przepisy wejdą w życie w lutym bieżącego roku.
Najważniejsze zmiany w nowym rozporządzeniu to:

– badania będą przeprowadzane raz w roku;
– opinię będą mogli wydawać – poza lekarzami sportowymi – również lekarze rodzinni;
– do rozgrywek dopuszczani będą również zawodnicy na podstawie oświadczeń o
braku przeciwwskazań do uprawniania sportu.

Minister Zdrowia przesłał właśnie do konsultacji projekt nowego rozporządzenia ws. badań lekarskich dla sportowców zakładający zmiany, o które od dawna walczył m.in. Polski Związek Piłki Nożnej. – To może być przełomowa chwila w zakresie badań lekarskich dla sportowców – zapowiada Senator RP Mieczysław Golba.

To właśnie z inicjatywy Prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, którą wsparł wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, prace w tym zakresie nabrały rozpędu. – To jest bardzo ważne, żeby sportowcy mieli lepszy i łatwiejszy dostęp do badań lekarskich w szczególności w mniejszych miejscowościach. W piłkę nożną grają wszędzie, więc nie można im tego utrudniać. Niech rozwijają się talenty, sport wśród dzieci i młodzieży – powiedział minister Marcin Warchoł.

103 instytucje, do których projekt rozporządzenia został skierowany do konsultacji, mają czas na wniesienie uwag do końca stycznia br. – Coś, co jeszcze niedawno wydawało się nierealne, staje się rzeczywiste. Po wielu latach funkcjonowania fikcji związanej z badaniami, udało się doprowadzić prawie do finału projekt nowego rozporządzenia – nie kryje radości Golba.

Czytaj cały artykuł [TUTAJ].

Źródło: pzpn.pl

REKLAMA