100 Lat Śląskiego Związku Piłki Nożnej! Za nami Gala w Podokręgu Częstochowa.

Udostępnij :
DSC01218

Na Gali z okazji 100-lecia Śląskiego ZPN spotkali się prezesi, trenerzy, sędziowie, działacze i
samorządowcy. / foto: slzpn.katowice.pl

W sobotę 1 lutego 2020r. w Hotelu Arche w Częstochowie odbyła się uroczysta gala z okazji 100-lecia działalności Śląskiego Związku Piłki Nożnej zorganizowana w Podokręgu Częstochowa.  Na gali spotkali się prezesi, trenerzy, sędziowie, działacze i samorządowcy, którzy stanowią fundament piłki nożnej na Ziemi Częstochowskiej. Przywitał ich prezes Podokręgu Częstochowa Grzegorz Derek, przypominając wyjątkowość jubileuszu. – […]

W sobotę 1 lutego 2020r. w Hotelu Arche w Częstochowie odbyła się uroczysta gala z okazji 100-lecia działalności Śląskiego Związku Piłki Nożnej zorganizowana w Podokręgu Częstochowa. 

Na gali spotkali się prezesi, trenerzy, sędziowie, działacze i samorządowcy, którzy stanowią fundament piłki nożnej na Ziemi Częstochowskiej. Przywitał ich prezes Podokręgu Częstochowa Grzegorz Derek, przypominając wyjątkowość jubileuszu.

– Śląski Związek Piłki Nożnej kończy w tym roku sto lat – powiedział Grzegorz Derek. – To sto lat pięknej historii, którą tworzyły pokolenia działaczy, zawodników, trenerów i sędziów. Z tego terenu wywodzą się wielokrotni mistrzowie Polski, zdobywcy Pucharów Polski i uczestnicy europejskich rozgrywek, osiągający sukcesy na światowych stadionach. Piłka nożna wychowała i wciąż wychowuje zarówno wybitnych sportowców jak i zwykłych ludzi dążących do osiągnięcia jak najlepszych wyników sportowych. Nasze samorządy od wielu lat wspierają rozwój piłki nożnej budując profesjonalne obiekty sportowe. Stawiają na młode pokolenia, dofinansowując szkolenie dzieci i młodzieży oraz nagradzając za zdobyte osiągnięcia. Osobiście pragnę złożyć serdeczne i szczere podziękowania wszystkim naszym obecnym działaczom, którzy na co dzień swoją aktywnością i zaangażowaniem w klubach piłkarskich oraz strukturach naszej organizacji pracują na dobry wizerunek oraz rozwój piłki nożnej w Podokręgu Częstochowa. O piłce i Związku można mówić wiele i długo. Jest częścią naszego życia. Podczas tej gali przywrócimy wspomnienia, ale jutro będziemy już patrzeć w przyszłość tak, aby za kolejne sto lat nasi następcy mieli o czym pisać, kogo wspominać i byli dumni z dokonań swoich poprzedników. Jako prezes i gospodarz gali czuję się zaszczycony obecnością tak wielu znamienitych gości. Są z nami: członek Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej – prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej – gospodarz jubileuszu Henryk Kula, wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej – prezes Podokręgu Zabrze Jarosław Bryś, wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej – prezes klubu Skra Częstochowa Artur Szymczyk, prezes Podokręgu Katowice Stefan Mleczko, prezes Podokręgu Bytom Tomasz Wyszyński, prezes Podokręgu Tychy Piotr Swoboda oraz trener reprezentacji Polski U20 Jacek Magiera.

Grzegorz Derek przywitał także innych zaproszonych gości, samorządowców oraz prezesów klubów zrzeszonych w Podokręgu Częstochowa, trenerów, działaczy, zawodników i sędziów oraz sponsorów i partnerów podokręgu, a także pracowników Śląskiego Związku Piłki Nożnej z dyrektor biura zarządu Małgorzatą Sędzimir-Pszowską na czele.

Następnie po filmowej prezentacji przedstawiającej radość kibiców z awansu Rakowa do ekstraklasy oraz przypomnieniu sukcesów wicemistrzyń Polski i pięciokrotnych mistrzyń Polski w hali, czyli zawodniczek Gola, przyszedł czas przedstawienia w filmowej pigułce największych powodów do dumy śląskich kibiców. A skoro mowa o dumie to znaczy, że nadszedł też czas wymienia tych, którzy najbardziej przyczynili się do rozwoju piłki nożnej.

– Ziemia Częstochowska dała śląskiej piłce trenerów: Gotharda Kokotta, Zbigniewa Dobosza, Włodzimierza Seifryda – założyciela, prezesa i trenera Gola Częstochowa oraz zawodników: Jerzego Brzęczka, Jakuba Błaszczykowskiego, Jacka Magierę i Agnieszkę Winczo oraz działaczy Jana Bzowego i Artura Szymczyka – wyliczył Henryk Kula. – Przez ich wyróżnienie chcę podziękować wszystkim działaczom, trenerom, piłkarzom i sędziom piłkarskim, którzy tworzyli i tworzą historię śląskiej piłki na Ziemi Częstochowskiej. Dziękuję za przygotowanie dzisiejszej gali prezesowi Podokręgu Częstochowa Grzegorzowi Derkowi, jednocześnie dziękując za codzienną pracę na rzecz rozwoju śląskiej piłki na tej ziemi.

Po wystąpieniu Henryka Kuli genezę i dzieje częstochowskiego podokręgu piłki nożnej przedstawił doktorant Krzysztof Kościański sięgając do czasów zaborów i końca XIX wieku oraz lat 20 minionego stulecia. A o tej najnowszej historii historii najlepiej opowiedzieli z ekranu swoimi golami Jakub Błaszczykowski oraz osobiście zza mikrofonu Jacek Magiera.

– Częstochowa to jest dla mnie wyjątkowe miejsce – zaznaczył Jacek Magiera. – Częstochowa to jest mój dom. Częstochowa to miejsce gdzie nauczyłem się wszystkiego zanim pojechałem w świat i osiągałem sukcesy. Wychowałem się w latach osiemdziesiątych i pod koniec lat osiemdziesiątych, kiedy Raków grał w bardzo mocnej III lidze śląskiej, jako młody chłopak siedziałem przy odbiorniku radiowym. Z kartką oraz długopisem czekałem na wyniki, a później pisałem: Carbo Gliwice – Raków 0:1, Górnik Wojkowice – MK Górnik Katowice 0:0. Robiłem tabelę. To była moja pasja, moje życie, w które wkraczałem wprowadzany przez znakomitych trenerów. Miałem to szczęście, że na swojej drodze poznałem w Częstochowie ludzi, którzy nauczyli mnie wielu wartości, które dzisiaj staram się przekazywać moim podopiecznym. Ukształtowali mnie Jan Basiński, Zbigniew Dobosz i Henryk Turek, to są osoby, których dzisiaj z nami już nie ma. Patrzą na nas z góry i są na pewno dumni, że ci którym przekazywali swoje wartości, kontynuują dzisiaj ich pracę. Na sali, wśród wielu znakomitości częstochowskiej piłki, zobaczyłem jednak człowieka-legendę. Spotkałem trenera odważnego. Trenera, u którego debiutowałem w ekstraklasie. Gothard Kokott – wspaniały człowiek, na którego zawsze mogłem liczyć. Do dzisiaj zastanawiam się, jak to się stało, że 17-letniego wtedy Jacka Magierę wystawił w podstawowym składzie w Olsztynie, w najważniejszym dla częstochowskiej drużyny meczu w sezonie 1994/1995. Graliśmy w Olsztynie ze Stomilem. Pamiętam ten mecz doskonale. Ulewa. Woda, Czerwona karta. Graliśmy od 60 minuty w dziesięciu, ale wygraliśmy 1:0 dzięki bramce Krzyśka Stępnia i drużyna, która po pierwszej rundzie była na ostatnim miejscu w tabeli, w ostatniej kolejce zapewniła sobie utrzymanie. W tym meczu grał też Andrzej Wróblewski, którego najpierw podziwiałem z trybun i mówiłem, że to jest mój idol. Jego też spotkałem na sali i przypomniałem sobie to, że on i Franco Baresi to były moje piłkarskie wzory. Łączyło ich jedno – byli wybitnymi sportowcami. Andrzejowi też dziękuję, bo jako 17-letni chłopak grałem u jego boku i spod jego skrzydeł wyfrunąłem w świat, ale pamiętam o tym gdzie jest moje gniazdo. Dlatego wszystkim świętującym 100-lecie Śląskiego Związku Piłki Nożnej gratuluję i życzę pomyślności i zdrowia oraz tego, żeby realizowali swoje marzenia. A częstochowskiej piłce życzę tego, aby doczekała w końcu odpowiedniego stadionu, na którym można rozgrywać mecze na poziomie ekstraklasy. Śląskiej piłce życzę kolejnych mistrzów Polski, wychowawców młodzieży, a także tych, którzy będą reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej.

Po wystąpieniach przyszedł czas na odznaczenia. Złotym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej” odznaczony został Jerzy Szymański. Ponadto Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Tomasz Barański, Wojciech Musiał, Paweł Ściebura i Piotr Wierzbicki – Brązowe, Bogusław Dobosz, Krzysztof Krawczyk, Jan Krok, Robert Siuda i Stanisław Wrzesiński – Srebrne oraz Tomasz Musiał i Teodor Strybulski – Złote.

Kapituła przyznała także Medale 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej: Janowi Bzowemu, Januszowi Kale, Gothardowi Kokottowi, Janowi Lisowi, Jackowi Magierze, Krzysztofowi Krawczykowi i Zdzisła miwowi Gębskiemu. Spośród samorządowców otrzymali je: Urszula Bujak, Tomasz Gęsiarz, Jan Kowalik, Jacek Lipa, Henryk Mach, Robert Nowak, Dariusz Pomada, Jacek Ślęczka, Jerzy Zakrzewski, Włodzimierz Żak. Natomiast z grona sponsorów uhonorowani nimi zostali: Zakład Cukierniczy Michaś, LKS Płomień Kuźnica Marianowa, AP-Sport, Football Factory Group i OZPN w Częstochowie.

Odznaczonym podziękował prezes Henryk Kula, na którego ręce gratulacje i życzenia złożyli w imieniu klubów Włodzimierz Seifryd, a w imieniu samorządowców Jerzy Zakrzewski.

Oficjalną część gali, która rozpoczęła się występem piłkarki, zakończył występ piosenkarki Any Andrzejewskiej, ale to nie był koniec piłkarskiego wieczoru w Częstochowie, bo rozmowy o piłce trwały jeszcze bardzo długo.

Źródło: Jerzy i Dorota Dusik / slzpn.katowice.pl / czestochowa.slzpn.katowice.pl