REKLAMA
REKLAMA

Rewolucja ws. badań lekarskich stała się faktem !

Udostępnij :
20150425-IMG_5365

PRZEŁOMOWA CHWILA W ZAKRESIE BADAŃ LEKARSKICH DLA SPORTOWCÓW

Po kilkunastu latach starań i prób rewolucja w sprawie badań lekarskich stała się faktem. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w życie wchodzi ustawa w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń. To wyjątkowy dzień, wyjątkowa chwila dla polskiej piłki – […]

Po kilkunastu latach starań i prób rewolucja w sprawie badań lekarskich stała się faktem. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w życie wchodzi ustawa w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń.

To wyjątkowy dzień, wyjątkowa chwila dla polskiej piłki – tymi słowami ogłosił opublikowanie rozporządzenia Prezes Podkarpackiego ZPN Mieczysław Golba. To właśnie z jego inicjatywy, przy dużym udziale Wiceministra Sprawiedliwości – Marcina Warchoła prace nad zmianą rozporządzenia nabrały rozpędu i przyniosły oczekiwany efekt. Tę radosną informację przekazano podczas specjalnie zorganizowanego meetingu prasowego u Wojewody Podkarpackiego.

Minister Zdrowia wydał dwa rozporządzenia: 1) zmieniające rozporządzenie w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń 2) zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia.

Najważniejsze kwestie zawarte w nowym rozporządzeniu: – badania przeprowadzane będą raz w roku, – prawo do wydawania orzeczeń zyskuje również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej – w odniesieniu do zawodników amatorów oraz osób po ukończeniu 23 roku życia obecne przepisy nie ustanawiają wymogu przeprowadzania badań (uzyskania orzeczenia lekarskiego).

1 – ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 27 lutego 2019 r. 2 – ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 27 lutego 2019 r.

Źródło: pzpn.pl / podkarpackizpn.pl / dziennikustaw.gov.pl

REKLAMA
REKLAMA