Andrzej Szarmach w Częstochowie będzie prezentował swoją książkę

Udostępnij :
13668-Andrzej_Szarmach_w_Czestochowie_bedzie_prezentowal_swoja_ksiazke

Andrzej Szarmach w Częstochowie będzie prezentował swoją książkę

W najbliższy czwartek 22 września 2016r. wszyscy sympatycy i kibice piłki nożnej naszego miasta i okolic, będą mieli możliwość spotkania się z legendą polskiej piłki nożnej ale przede wszystkim, z człowiekiem „dużego formatu” jakim jest niewątpliwie postać Andrzeja Szarmacha.

W najbliższy czwartek 22 września 2016r. wszyscy sympatycy i kibice piłki nożnej naszego miasta i okolic, będą mieli możliwość spotkania się z legendą polskiej piłki nożnej ale przede wszystkim, z człowiekiem „dużego formatu” jakim jest niewątpliwie postać Andrzeja Szarmacha.

W Częstochowie Andrzej Szarmach bywa często jako osoba prywatna, jednak tym razem jego odwiedziny wiążą się z promocją wydanej w ostatnich miesiącach książki opisującej historię kariery zawodniczej wybitnego reprezentanta kraju, ale również zahaczającej o wątki prywatne.

Nazwisko Andrzeja Szarmacha, słynnego „Diabła” – jak nazywali go koledzy z klubu i kibice – kojarzą nawet osoby, które nie interesują się piłką nożną. Jednak legenda polskiego futbolu i „król strzelców” nigdy nie przypuszczał, że może kiedyś osiągnąć jakikolwiek sukces.

„Andrzej Szarmach – diabeł nie anioł”, wywiad-rzeka ze słynnym sportowcem przeprowadzony przez popularnego redaktora sportowego TVP – Jacka Kurowskiego, to przede wszystkim zdumiewająca historia z rodzaju „od zera do bohatera”. Opowieść o niewyróżniającym się chłopaku z Gdańska, który swoją przyszłość widział raczej w stoczni, a nie na boisku. Jednak jego determinacja, talent i uśmiech losu pozwoliły mu – choć z mozołem – powoli dokonać niemożliwego.

Kurowskiemu udało się również namówić piłkarza, by zdradził czytelnikom co nieco na temat swojego życia osobistego. Szarmach zdradza, jaką cenę musiał zapłacić za możliwość zrobienia kariery i co czuje zawodnik, gdy przechodzi na emeryturę. Wyjawia, czego żałuje oraz przyznaje, że mało brakowało, a zostałby kimś zupełnie innym… Lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów piłki nożnej.

Spotkanie promujące książkę odbędzie się:

– w czwartek 22 września 2016r. od godz.: 14:30; w Hotelu/Restauracji Złote Arkady Częstochowa przy ul. Boya-Żeleńskiego 12,

– moderatorem spotkania będzie Jacek Kurowski, dziennikarz i komentator redakcji sportowej TVP SA.

Podczas spotkania będzie możliwość zadania pytań, zrobienia zdjęcia z autorem i pozyskania autografu z dedykacją. Spotkanie ma charakter otwarty.

* Andrzej Szarmach (ur. 3 października 1950 w Gdańsku) – piłkarz, reprezentant Polski, trener. W czasie kariery zawodniczej zyskał przydomek „Diabeł”.

W barwach reprezentacji Polski od 1973 do 1982 rozegrał 61 meczów, zdobywając 32 gole. Wychowanek Polonii Gdańsk, z której w 1971 przeniósł się do drugoligowej Arki Gdynia. Zdobył w 1972 tytuł króla strzelców (15 bramek). W tymże roku talent skutecznego napastnika dostrzegli działacze Górnika Zabrze, w którym Szarmach występował przez cztery lata. Później przez kolejne cztery lata występował w Stali Mielec. Następnie grał w klubach francuskich: AJ Auxerre (1980–1985, 148–94), EA Guingamp (1985–1987) i Clermont Foot (1987–1989 – jako grający trener). W latach 1981 i 1982 uznany przez France Football najlepszym obcokrajowcem pierwszej ligi francuskiej. W ekstraklasie polskiej zdobył 109 goli, we francuskiej – 147, łącznie 256 bramek.

Po zakończeniu kariery próbował swych sił w roli szkoleniowca francuskich Clermont Foot, LB Chateauroux, AS Angouleme, FC Aurillac i polskiego Zagłębia Lubin.

Trzykrotny uczestnik mistrzostw świata: RFN (1974), Argentyna (1978) i Hiszpania (1982). Dwukrotny srebrny medalista mistrzostw świata w 1974 i 1982 (za trzecie miejsce przyznawano wówczas srebrny medal, za czwarte – brązowy). Srebrny medalista olimpijski z Montrealu (1976), gdzie zdobył tytuł króla strzelców. Początkowo trenował piłkę ręczną i siatkówkę. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005).