Kto awansuje, ile drużyn spadnie? Symulacja awansów i spadków w regionie!

Udostępnij :

Piłkarski sezon 2021/2022 wchodzi w decydującą fazę. Podokręg Piłki Nożnej Częstochowa przedstawił bardzo ciekawą symulację awansów i spadków począwszy od IV ligi.

Spośród trzech zespołów reprezentujących Podokręg Częstochowa w rozgrywkach IV ligi w najgorszej sytuacji znajduje się beniaminek Unia Rędziny, która obecnie jest na miejscu spadkowym. Sytuacja Unii przekłada się na ilość spadków z częstochowsko-lublinieckiej Klasy Okręgowej. Przy takim stanie rzeczy ten szczebel rozgrywkowy będzie musiało opuścić aż 6 zespołów.

Ile drużyn spadnie z Klasy Okręgowej?

Pod kreską znajdują się obecnie (stan na dzień 16.05.2022) dwa zespoły reprezentujące Podokręg Lubliniec: Orzeł Psary-Babienica i Unia Kalety oraz cztery zespoły z Podokręgu Częstochowa: Stradom Częstochowa, Pogoń 1947 Kłomnice, Sparta Szczekociny i Warta Mstów. Przypomnijmy, że do IV ligi awans uzyskuje zwycięzca rozgrywek, a w sezonie 2022/2023 na tym szczeblu rozgrywkowym będzie występował 16 zespołów.

Ile drużyn spada z Klasy "A"?

Tym samym z rozgrywek Klasy A spadają po dwa ostatnie zespoły, a że w grupie I jest 12 zespołów więc tutaj limit spadków póki co jest wyczerpany, a z grupy II spadek (stan na 16 maja 2022) przypada w udziale Orkanowi Rzerzęczyce i Białej Gwieździe Krasice. Sytuacja może skomplikować się w przypadku jeśli zespół z częstochowskiej Klasy A przegra baraż o awans do Klasy Okręgowej z przedstawicielem Podokręgu Częstochowa. W takim przypadku zdegradowany zostanie zespół z 12. miejsca z Klasy A posiadający niższą średnią arytmetyczną – dziś byłaby to Sparta Nowa Wieś.

Przypomnijmy, że bezpośrednio do Klasy Okręgowej z Klasy A awansują zwycięzcy grup czyli Lotnik Kościelec z grupy I i pierwszy zespół z grupy II, który zapewne poznamy niebawem. Zespół z lepszą średnią arytmetyczną z drugiego miejsca z częstochowskiej Klasy A, czyli obecnie Piast Przyrów (średnia 2,227 przy współczynniku Płomień Czarny Las - 2,05) rozegra jedno spotkanie o awans z zespołem z drugiego miejsca z Podokręgu Lubliniec czyli na ten czas z Promieniem Glinica (średnia 2,272). Pojedynek ten odbędzie się 18.06.2022, godz. 17.00 a gospodarzem będzie zespół z wyższą średnią arytmetyczną.

Ile drużyn awansuje z "B" Klasy?

Z Klasy B awans uzyskają zwycięzcy rozgrywek czyli Płomień Lgota Mała z grupy I i z zwycięzca Klasy "B" gr.II. 12 czerwca odbędzie się spotkanie barażowe o awans do Klasy A pomiędzy zespołami, które w poszczególnych grupach zajęły 2 miejsce. I w tym przypadku gospodarzem będzie zespół z lepszą średnią arytmetyczną. Obecnie druga w grupie I Pogoń Blachownia ma współczynnik 2,06, w grupie II druga jest Dąbrowianka Dąbrowa Zielona legitymująca się współczynnikiem 1,93.

Tyle teorii. Ostateczne rozstrzygnięcia zapewne zapadną dopiero po procesie zgłaszania zespołów do rozgrywek, a ten zakończy się ok. połowy lipca w Podokręgu Częstochowa.

Pamiętajmy, że regulaminowo jeżeli do rozgrywek Klasy A czy Klasy Okręgowej do sezonu 2022/20223 nie przystąpi dany zespół wówczas w tej klasie rozgrywkowej utrzymuje się najwyżej sklasyfikowany zespół objęty widmem spadku.

Źródło: Podokręg Częstochowa

Źródło : Podokręg Częstochowa